W jakich sprawach może Ci pomóc psychiatra we Wrocławiu?
Depresja, zaburzenia lękowe, okresy manii – to tylko niektóre problemy, w których może pomóc psychiatra we Wrocławiu. Jakie uprawnienia przysługują temu lekarzowi?
Z czym może Ci pomóc psychiatra we Wrocławiu?
Od pewnego czasu cierpisz na bezsenność, stany lękowe, napady paniki lub miewasz okresy manii? Podziel się swoimi dolegliwościami ze specjalistą. Psychiatra w Empatio przeprowadzi z Tobą szczegółową konsultację. Jako lekarz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej, dlatego nic, o czym mu powiesz, nie zostanie przekazane osobom trzecim bez Twojej wyraźnej zgody.
Czym zajmuje się psycholog?
Istnieją różne zawody, których przedstawiciele zajmują się ochroną zdrowia psychicznego. Psychologiem zostaje się po ukończeniu 5-letnich studiów magisterskich. Nie każdy absolwent tego kierunku specjalizuje się w psychologii klinicznej. Wiele osób interesuje się psychologią sportu, psychologią dzieci i psychologią społeczną. Ten specjalista może postawić Ci diagnozę, przeprowadzić testy i psychoedukację. Jeśli jednak nie ukończy dodatkowego kursu, nie ma prawa do pracy w zawodzie psychoterapeuty.
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła dodatkowy, 4-letni kurs terapeutyczny. Zazwyczaj odbywają go magistrzy psychologii, socjologii, resocjalizacji, pedagogiki i medycyny. Psychoterapeuci pracują w różnych nurtach, które korzystają z odmiennych narzędzi. Niezależnie od szkoły, jaką ukończył specjalista, kluczową rolę w procesie zdrowienia odgrywa relacja terapeutyczna.
Warto pamiętać, że nie każdy nurt może Ci odpowiadać. Niektórzy nie lubią zadań domowych, więc terapia poznawczo-behawioralna prawdopodobnie okaże się dla nich nieodpowiednia. Ponadto nie każdy problem da się przepracować w ramach kilkunastu spotkań. Niekiedy konieczna okazuje się terapia długoterminowa w nurcie psychodynamicznym lub w ujęciu terapii schematów.
Jakie uprawnienia ma psychiatra?
Psychiatra to lekarz, który po ukończeniu medycyny odbył specjalizację z psychiatrii. Jako jedyny specjalista od ochrony zdrowia psychicznego ma prawo do wystawiania recept na leki i wypisywania zwolnień lekarskich. Antydepresantów nie uzyskasz ani u psychologa, ani u psychoterapeuty. Uprawnienia do ich wdrożenia ma wyłącznie lekarz psychiatra. Może on także uznać, że wskutek depresji, stanów lękowych, nasilenia objawów schizofrenii nie jesteś w stanie wykonywać pracy zawodowej. Wówczas wystawi Ci L4.
Psychiatra nie prowadzi z pacjentem psychoterapii, chyba że ukończył 4-letni kurs terapeutyczny. Jeśli jednak nie dysponuje dodatkowymi uprawnieniami, nie przepracuje z Tobą przyczyny depresji i stanów lękowych. Nie pokaże Ci też, jak wykształcić w sobie nawyki, które okazują się pomocne przy ADHD. Psychiatra przeprowadza proces diagnostyczny i dobiera odpowiednie leki. Może również skierować Cię do psychoterapeuty, jeśli uzna to za konieczne.
Wizyta u psychiatry to zwykła konsultacja lekarska
Choć psychiatra to taki sam lekarz jak ginekolog, okulista czy laryngolog, to wciąż wielu Polaków wstydzi się skorzystać z jego wsparcia. Przez lata stygmatyzowano osoby odbywające wizyty u tego specjalisty. Na szczęście dziś podejście jest zupełnie inne. W jego zmianie pomogły liczne kampanie społeczne, które uświadomiły ludziom, że psychiatra po to nabywa uprawnienia do wykonywania zawodu, aby podnieść jakość ich życia. Każdemu może przydarzyć się epizod depresyjny, atak paniki lub problem z koncentracją wynikający z ADHD. Dzięki odpowiednio dobranej farmakoterapii wielu osobom udaje się normalnie funkcjonować.
Dlaczego warto łączyć farmakoterapię z psychoterapią?
Psychiatra wspiera zdrowie psychiczne, wypisując pacjentowi leki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak, aby stosowanie medykamentów połączyć z psychoterapią. Pacjent uzyskuje wówczas dużo większą poprawę, a w przypadku niektórych chorób ryzyko nawrotu objawów zostaje znacząco zredukowane.
Depresja to choroba duszy i ciała, w której przebiegu występują negatywne myśli o sobie, innych i przyszłości. Z jednej strony osoby, której jej doświadczają, mają zaburzoną syntezę neuroprzekaźników odpowiedzialnych za regulację nastroju i potrzebują leków. Z drugiej ich nieadaptacyjne przekonania wpływają na emocje, zachowania, reakcje fizjologiczne i relacje z innymi. Przepracowując je i zmieniając na bardziej realistyczne, można uzyskać redukcję objawów depresji. Jednocześnie zauważono, że osoby, które łączą farmakoterapię z psychoterapią, rzadziej skarżą się na nawroty zaburzeń nastroju.
Jakie obawy rodzą leki psychiatryczne wśród pacjentów?
Lekarz psychiatra może przepisać m.in. leki na depresję, stany lękowe, schizofrenię, ADHD i przeciwpsychotyczne. Wielu pacjentów obawia się ich przyjmowania. Leki psychiatryczne często postrzega się jako środki zmieniające świadomość i osobowość. Ludzie boją się, że wskutek ich zażywania doświadczą otępienia i utraty kontroli nad swoim życiem. W rzeczywistości leki psychiatryczne to takie same leki jak antybiotyki i tabletki antykoncepcyjne. Nie zmieniają świadomości ani osobowości. Redukują tylko uciążliwe objawy, normalizując procesy biochemiczne w mózgu.
Wszystkie leki mogą dawać skutki uboczne, ale zazwyczaj korzyści płynące z ich zażywania je przewyższają. Ich właściwe dobranie niekiedy wymaga czasu.
Jak działają wybrane leki psychiatryczne?
Leki na depresję pomagają dojść do siebie osobom z obniżonym nastrojem. Dodają im sił, dzięki którym są w stanie uczestniczyć w psychoterapii. Podczas sesji ze specjalistą mogą skupić się na poszukiwaniu przyczyn zaburzeń nastroju i ich przepracowaniu.
Leki przeciwlękowe pozwalają normalnie funkcjonować osobom, które doświadczają ataków paniki. Wiele z nich ma problem, aby wyjść z domu, pójść do pracy, zrobić zakupy czy porozmawiać z drugim człowiekiem. Towarzyszy im bowiem niepokój, że poza mieszkaniem czai się niebezpieczeństwo. Dzięki lekom przeciwlękowym mają zasoby, aby uczestniczyć w psychoterapii.
Leki na ADHD także przepisuje psychiatra. Wielu osobom pomagają się wyciszyć i skupić na pracy/nauce. Dzięki nim udaje się uniknąć natłoku myśli, który jest niezwykle obciążający i skutkuje przestymulowaniem.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy, które obniżają jakość Twojego życia, możesz porozmawiać o swoich trudnościach z psychiatrą z gabinetu Empatio.
EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław
Rejestracja telefoniczna: 535 989 536